niedziela, 17 lipca 2016

Werona

Werona - miasto zakochanych zwiedzamy 10.06 w drodze z Sirmione do Brenzone.Na zwiedzanie Werony przeznaczyliśmy niecały dzień i wybraliśmy wariant pieszej wycieczki po mieście. Auto zostawiliśmy na parkingu niedaleko Piazza Bre.
Swoją popularność miasto zdobyło dzięki roli w sztuce angielskiego dramaturga Wiliama Szekspira – „Romeo i Julii”. Dom Julii, a w szczególności jej balkon, to jeden z najbardziej znanych zabytków we Włoszech.
Centrum miasta stanowi Piazza Bra, nieregularny plac, na który wchodzi się poprzez tzw. Portoni della Bra, bramę w postaci dwóch wielkich łuków.
Jeden z symboli miasta – imponująca Arena. Ten jeden z największych rzymskich amfiteatrów na świecie, wybudowany został w I wieku naszej ery. Ciekawostką jest fakt, iż budowla jest nadal czynna, latem można przyjść zobaczyć wystawiane tutaj światowe opery, a także koncerty największych gwiazd włoskiej i zagranicznej muzyki.

Główny plac miasta to Piazza delle Erbe, to najbardziej malownicze miejsce Werony. Wykładany biało-różowymi marmurami plac to dawne rzymskie forum na skrzyżowaniu dwóch głównych arterii Werony.

 
W centralnym punkcie placu znajduje się fontanna Madonna Verona, zbudowana z fragmentów term z czasów Cesarstwa Rzymskiego.
Kosciól Sw. Anastazji- jest to najwiekszy Kosciól w miescie. We jego wnętrzu można podziwiać figury tzw. garbusów (gobbi), które podtrzymują kropielnicę, freski Altichiera oraz Pisanella
Miasto leży w zakolach rzeki Adygi, która tworzy tu wielkie "S".
Most Pietra (Ponte della Pietra) - wybudowany został w I wieku p.n.e. Składał się z pięciu łuków, cztery z nich zostały wysadzone w powietrze w czasie II wojny światowej. W latach 50 XX wieku most odbudowano z kamieni wyłowionych z wody i nadano mu nową nazwę - Ponte della Pieta.

Średniowieczny balkon w Casa di Giulietta , który stał się sławny dzięki sztuce Williama Shakespeare’a, jest podobno najczęściej odwiedzanym miejscem miasta. Dom mieści się w centrum Werony, nieopodal Piazza delle Erbe.
Przed bramą, prowadzącą na podwórze niemal nieustannie kłębią się kolejki turystów. Sfotografowanie czegokolwiek bez obecności tłumów graniczy z cudem. Wejście na dziedziniec domu jest darmowe, natomiast za wejście do jego wnętrza należy zapłacić kilka euro. Słynny balkon został jednak dobudowany dopiero w 1935 roku.
Pod balkonem znajduje się naturalnej wielkości posąg Julii, który jest jednym z najchętniej fotografowanych pomników w całym mieście. Legenda mówi, że dotknięcie prawej piersi kobiety gwarantuje niezwykłe powodzenie w miłości.
 
Nie wszyscy wiedzą także, że nieopodal domu Julii znajduje się również Dom Romea, nie jest on jednak dostępny dla zwiedzających. Poniżej Arche scaligere — grobowce rodziny Scaligeri, panującej w Weronie w XIII i XIV wieku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz