Jest to kraj nizinny, z pojedynczymi wzgórzami, ma aż 5000 jezior i długą linię brzegową Morza Bałtyckiego. Podróż samochodem z Litwy nie jest jednak urozmaicona, krajobraz zbliżony do centralnej Polski.
Kolejnym przystankiem w naszej podróży była Ryga. 08.08 zameldowalismy się na dwa noclegi w Central Hostel, usytuowany przy spokojnej ulicy w centrum Rygi, 10 minut spacerem od Starego Miasta. Hostel oferował darmową kawę, miejsce parkingowe, wi-fi i co bardzo istotne darmową wycieczkę po mieście, z której skorzystaliśmy :) Przewodnik rozpoczynał wycieczkę jeśli zebrało się minimum 3 osoby. Przyszliśmy na umówioną godzinę tylko my, ale że byliśmy z Emilią policzył uczestników jako trzy i mieliśmy prywatnego przewodnika, studenta Erasmusa z Grecji :)
Starówka w Rydze niewątpliwie należy do najpiękniejszych w krajach nadbałtyckich. Bez wahania możemy stwierdzić, że jest to największa atrakcja miasta. Miejsce to jest wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO.
Całe popołudnie i wieczór poświęciliśmy na zwiedzanie centrum Rygi. Zachwyciła nas starówka i zaskoczyły tłumy turystów w restauracjach i na głównych ulicach miasta. W porównaniu z Wilnem to miasto tętniło życiem. Zewsząd słychać było muzykę. Przewodnik opowiadał nam, że Łotysze to bardzo rozśpiewany i wesoły naród.
Degustacja lokalnego piwka:
Warto także zobaczyć Pomnik Wolności potocznie zwany Mildą. Mierzy on 43 metry wysokości, co zalicza go do najwyższych tego rodzaju monumentów w Europie.
Jeden z najbardziej znanych zabytków Rygi - na ryskim placu ratuszowym ( Riga Town Hall Square) uwagę przykuwa najbardziej budynek Domu Bractwa Czarnogłowych - urzeka swoją urodą, rzeźbami i bogato zdobionymi reliefami. To najbardziej znana i najczęściej fotografowana z ryskich kamienic.
Ryga to również miasto zieleni, a 22 parki zajmują obszar około 7 000 ha. Zaobserwowaliśmy wiele skwerków i pojedynczych drzew, które sprawiają, że miasto "oddycha" zdrowym powietrzem.
Warto także zobaczyć Pomnik Wolności potocznie zwany Mildą. Mierzy on 43 metry wysokości, co zalicza go do najwyższych tego rodzaju monumentów w Europie.
Do najbardziej charakterystycznych budynków miasta należy Kocia Kamienica, z dwiema symetrycznymi wieżyczkami ozdobionymi przez figury kotów.
Budynek Łotewskiej Opery Narodowej to miejsce, w którym wystawiane są przedstawienia narodowej opery i baletu. W czasie sezonu trwającego od września do czerwca odbywa się tu ponad 200 przedstawień, z których około sześć to premierowe produkcje.
Kompleks trzech średniowiecznych domów mieszkalnych w Rydze przy ulicy Mazã Pils. Budynki zostały nazwane poprzez analogię do podobnych budynków w Tallinnie, które noszą nazwę Trzech Sióstr.
Odwiedzililiśmy także Central Market (Centraltirgus), jest tu 5 historycznych hal w ktorych kiedys produkowano balony, tzw. Zepeliny. Teraz w kazdej z tych hal sprzedaje sie cos innego. Sa one podzielone mozna powiedziec tematycznie, np. W jednej sa same ryby, w innej mieso, w nastepnej ubrania itd.
źródło: http://mapio.net/o/1859734/
źródło: http://mapio.net/o/1859734/
Znajomy widok? :) 21-piętrowy budynek w Rydze, wybudowany według wzoru Stalinowskich wysokościowców. Na początku budynek był projektowany jako Dom Kołchoźnika, ale po zakończeniu budowy został oddany Akademii Nauk Łotewskiej SRR.
Dla chcących odpocząć od zgiełku miasta polecamy spacer w dzielnicy Kipsala. Jest to naprawdę uroczę i relaksujące miejsce na przechadzki, szczególnie duże wrażenie robią nadbrzeżne bulwary pełne zieleni.
Dom zamieszkały przez Australijczyka jak wskazuje kangur na kominie :)
Widok na Stare Miasto:
Widok na Stare Miasto:
Będąc w Rydze zrobiliśmy sobie wycieczkę do miejscowości Jurmała - najbardziej znanego kurortu nadmorskiego na Łotwie. Jest ona oddalona okolo 21 km od Rygi. Głównie składająca się z szeregu położonych obok siebie osiedli, głównie letniskowych. Jest to miejsce wypełnione pięknymi willami, zarówno przedwojennymi – drewnianymi, jak i współczesnym.
Plaża była bardzo czysta, jak na najpopularniejszy kurort na Łotwie to plażowiczów było bardzo mało.
Na zakończenie obowiązkowy punkt wycieczki - spacer po łotewskich "plantach". To prawdziwy secesyjny raj, stworzony głównie przez Michała Eisensteina, syna sławnego reżysera. Ryga wpisana została na listę UNESCO dzięki nieprawdopodobnemu nagromadzeniu budynków w stylu art nouveau. W mieście jest ich ponoć ponad 700, a ich największe nagromadzenie znaleźć można w rejonie ulicy Alberta (Alberta iela) i Elżbiety (Elizabetes iela). Mówi się, że Ryga to wielkie muzeum secesji na wolnym powietrzu.
Polecamy wybranie się do Skyline baru, który znajduje się na 26. piętrze w hotelu Radisson Blu (dawny Reval). Widok na Stare Miasto jest imponujący.
Sobór Narodzenia Pańskiego w Rydze, katedra Łotewskiej Cerkwi Prawosławnej jest obecnie największą cerkwią prawosławną znajdującą się w krajach bałtyckich.
Ostatni rzut oka na zachód słońca w Rydze i wracamy do hostelu
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz